Промоција књиге “From Socialist Modernisation to Chinese Dream“ професорке др Драгане Митровић, у организацији Центра за студије Азије и Далеког истока ФПН (CAFES) и Института за азијске студије Београд (IAS), одржана је на Факултету политичких наука. На промоцији су говорили ауторка књиге и руководилац CAFES и IASпроф. др Драгана Митровић, Сармиза Пенчеа са Института за светску економију при Румунској академији и уредник и новинар Борисав Коркоделовић. Модератор је био др Драган Траиловић са Института за политичке науке и Института за азијске студије. Промоцији су присуствовали студенти и професори БУ и других академских институција, саветник у Амбасади НР Кине, г. Ц’ Јонхуи и г. Шен Лин из Политичког одељења Амбасаде, новинари, представници неколико истраживачких института из Београда и др.

Др Траиловић је нагласио да је промоција и прилика да се обележи и тридесет једна година академског рада професорке Митровић на Универзитету у Београду – Факултету политичких наука, током које је она основала Кинеске студије на нашем универзитету, као и Центар за студије Азије и Далеког истока ФПН, као и Инситут за азијске студије. Подсетио је да је проф. Митровић и оснивач мастер програма Регионалне студије Азије, као и академског часописа Азијске свеске, чији је и главни уредник. Истакао је да је основна нит њене каријере посвећено и непрекидно изучавање НР Кине, те да је у том процесу израсла у водећег регионалног стручњака за модерну Кину, што показује и чињеница да је у последњих неколико година била позивана да учествује као излагач  на око педесет међународних конференција.

Др Пенчеа је пренела своје искуство са научних конференција на којима је учествовала заједно са проф. Митровић истакавши да наступе проф. Митровић обележава њен особен стил: страственост, убедљивост и аргументованост у излагању, као и научни ауторитет који је очигледан. Говорећи о књизи др Сармиза Пенчеа изјавила је да у овако обимној књизи, која је резултат вишедеценијске стручне посвећености, може целовито да се сагледа економски развој Кине. Она је истакла да је професорка Митровић у својој књизи економске, геополитичке, војне, безбедносне и друге апекте кинеског успона успела хронолошки, свеобухватно и логично да представи дајући фасцинантно дубоку анализу. „Свиђа ми се што је приказала економију Кине на посебан начин и то што је кинески развој видела врло позитивно. Тема је значајна и актуелна, а књига ме је инспирасала, јер када почнете од прве до последње странице да читате, квалитет се само повећава“, рекла је Сармиза Панчеа.

„Симболика објављивања књиге ове године је у томе што је пре тачно четрдесет година, 1979. године започета реформа НР Кине. Посебно драгоцено је што је ауторка у књизи пратила напредак кинеске економије у претходних двадесет и пет година“, објаснио је Борисав Коркоделовић. Он је предочио да му се у књизи такође посебно дојмила тема лидерства у Кини, који у континуитету снажно, како се показује, спроводе реформе у њиховом друштву.

Професорка Драгана Митровић нагласила је да су јој инспирација, поред Кине, били и њени студенти и сардници, а да посебно место имају њени професори од којих је учила о Кини, нарочито професор Сава Живанов, за кога је рекла да је стручњаг светског ранга, нарочито када су у питању Руске студије. Она је додала да је у студентским данима била инспирисала да се посвети истраживању Кине и њене политике и економије, а да је тада такво опредељење било веома ретко код нас. Професорка Митровић је потом одговарала на неколико питања других учесника, као и модератора и публике.